Boğaziçi Üniversitesi 160’ıncı Yıl Vizyon Toplantısı’nı gerçekleştirdi

Boğaziçi Üniversitesi’nin 160’ıncı Yıl Vizyon Toplantısı Güney Kampüs Albert Long Hall Binası’nda 28 Aralık’ta düzenlendi. Endüstri Mühendisliği 2008 yılı mezunu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla, Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun bilim insanları, siyasetçiler, sanatçılar ile medya dünyasından isimlerin yer aldığı toplantıda, üniversitenin öne çıkan güncel projeleri Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci tarafından tanıtıldı.

“HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Boğaziçi Üniversitesi’ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Boğaziçi Üniversitesinde kaliteli ve nitelikli bir araştırma iklimi ve altyapısı için her türlü desteği vermeye hazırız. Bir bilim üssü olarak Boğaziçi Üniversitesi bir yandan yüksek nitelikte bilimsel araştırmalara ev sahipliği yaparken bir yandan da girişimci fabrikası olmaya devam edecek. 

 Boğaziçi Üniversitemiz de her zaman bizim için ayrıcalıklı bir yere sahip oldu … Uluslararası Lider ve Genç Araştırmacılar Programları ile ülkemize dönüş yapan bilim insanlarımızın, üniversitemiz bünyesinde sürdürdükleri çalışmaları da dikkatle takip ediyorum. Tersine beyin göçü gerçekleştiren bilim insanlarımız bizleri gelecek adına umutlandırıyor ve cesaretlendiriyor.”

 “ÜNİVERSİTEMİZ BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK”

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci sunumunda, Üniversitemizin bugün Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olmasını sürekli değişime açık olmasından kaynaklandığını tarihimizden örneklerle açıkladıktan sonra, son iki yılda Hukuk Fakültesinin kurulması ve genç ve nitelikli bir kadronun oluşturulması, Anadolu Hisarında yeni bir kampüsün üniversitemize kazandırılarak hazırlık okulunun buraya taşınması, Veri Bilimi ve Yapay Zekâ Enstitüsünün kurularak yüksek lisans eğitimine başlaması gibi son iki yıla damgasını vuran önemli değişimleri ve bu değişikliklerin Üniversitemiz için önemini açıkladı.

“MEKÂNSAL GENİŞLEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR”

Öğrenci yurtları ile ilgili son gelişmelere de değinen Prof. İnci şunları söyledi:

Kuzey Kampüsümüzde geçen sene inşaatına başlanan 700’ün üstünde yatak kapasitesine sahip yurdumuzun Eylül 2024’te öğrencilerimizin kullanımına hazır olmasını hedefliyoruz… Üniversitemizin uzun yıllardır kullanılan bazı deprem-riskli yurt binalarında bu sene güçlendirme çalışmaları devam ederken, üç yurdumuzsa tadilata alındı … Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Geliştirme Vakfı (BUVAKIF) tarafından Kuzey kampüsümüzün yakınında iki yurdun inşaat çalışmaları da başlatıldı.”

Ayrıca Kilyos Kampüsünde gerçekleştirilmesi hedeflenen dönüşüme de değinen İnci Kilyos Araştırma Kampüsü projesi hakkında ayrıntıları paylaştı:

“1 milyon metrekare kampüs alanına sahip olan Kilyos Kampüsümüzü, 250 bin metrekarelik ARGE kampüsü olarak yeniden yapılandırmak istiyoruz. Teknokent, ileri arge laboratuvarları, araştırma alanlarının yanı sıra araştırmacıların ve lisansüstü öğrencilerinin yaşam ve sosyal alanlarının yer alacağı bir kampüs, araştırma üniversitesi hüvviyetimizi daha da güçlendirecektir.”

Prof. İnci öğretim üyeleri için önümüzdeki 2 yıl içerisinde inşa edilmesi planlanan lojmanlara da değindi: 

Daha önce 60 daireden oluşan lojmanlarımız depreme dayanıklı olmadıkları için yıkılacak ve yerine önümüzdeki günlerde 240 lojman barındıran yeni yapılar inşa edilecektir. Bu yapılar sayesinde Öğretim üyelerimizin önemli bir kısmına barınma imkânı sağlayacağız.”

“AKADEMİK BİR MÜKEMMELİYET MERKEZİ OLMAK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuşmalarını Boğaziçi Üniversitesi Yayınevinin uluslararasılaştırılması, enstitü düzeyinde bir İşletme Okulunun kurulması, Dijital Üniversite Projesi, Kare Blok binasının güçlendirilmesi, Ekonomi Politikaları Enstitüsü ve Finans Teknopark gibi önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladıkları projelerin ayrıntılarıyla devam ettiren Prof. İnci konuşmalarında teknokent projelerine özel bir yer ayırarak “Kandilli Kampüsümüzde 70 bin metrekarelik yeni bir teknopark için çalışmalarımız başladı. Ayrıca Kuzey Kampüsümüzdeki Teknopark’ın alan ve altyapısını da 11 katına çıkarıyoruz.” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci Türkiye Yüzyılı’na katkı sunmak ve akademik bir mükemmeliyet merkezi olmak için çalıştıklarını vurgulayarak konuşmalarını şu sözlerle tamamladı:

Her değişim sancılı olur. Geçmişten kalan alışkanlıkları değiştirmek mevcut statükoda bazı imtiyazları olanları ürkütebilir. Fakat Boğaziçi Üniversitesi tarihimizden de anlaşılabileceği üzere ancak değişimle kendini yenileyebilir. 

Üniversiteleri kendi içine kapalı cemaatlere dönüştürmek, karar alma süreçlerini hepsi birbirinin benzer görüşlerin tekrarlandığı bir döngü içine hapsetmek, değişen toplumu, dünyayı, teknolojiyi ve büyüyen Türkiye’yi ıskalamak demektir. Böyle bir üniversitenin uluslararası düzeyde rekabet edebilmesi imkânsızdır. 

Üniversite topluma yol göstermelidir. Fakat bunu toplumun değerleri ile kavga etmeden, topluma tepeden bakmadan, kendini bir fildişi kuleye hapsetmeden, toplumun bütün kesimlerinden kabiliyetli insanlara kucak açarak yapmalıdır. 

Bugün ülkemiz hem ciddi tehditlerle hem de büyük fırsatlarla karşı karşıya. Ülkemizin dışa açık, bölgesel bir güç olarak iddialarını sağlamlaştırması için ülkemizdeki insan kaynağını geleceğe hazırlamak ve araştırma kapasitesini büyütmek her zamankinden daha fazla önem kazanmıştır.

 Bizler bunun için Boğaziçi Üniversitesinde kavgaları aşarak, gündelik tartışmaları ve bize yapılan haksızlıkları göz ardı ederek Üniversitemizi Türkiye yüzyılına hazırlamak içi gece gündüz demeden çalışıyoruz.”

Ayrıca TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da Boğaziçi Üniversitesi’nin araştırma-geliştirme kapasitesi ve etkinliği açısından Türkiye’de lider üniversitelerden biri olduğunu vurguladı. TÜBİTAK’ın Boğaziçi Üniversitesi’nden araştırmacı ve bilim insanlarına verdiği desteğin artarak devam edeceğini de ifade eden Prof. Dr. Mandal, Boğaziçi Üniversitesi’nin yanında olduklarını ifade etti.

Toplantıda Mezunlar adına konuşan, Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA) Yönetim Kurulu Başkanı Fehim Paluluoğlu, Boğaziçi Yöneticiler Vakfı Başkanı Halim Sırçancı, BUVAKIF Yönetim Kurulu Başkanı ve BÜVAK Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yalçıntaş da Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrenci, akademsiyen ve mezunlarına yönelik dernek ve vakıfların yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Toplantı Büşra Kayıkçı’nın piyano performansı ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir