Eski Trabzon Emniyet Müdürü: Hrant Dink cinayeti mutlaka önlenebilirdi

Gazeteci Hrant Dink’in öldürüldüğü 2007’de suikastin planlandığı yer olan Trabzon’da dönemin Emniyet Müdürü Reşat Altay,  “Emniyet müdürlüğüm dönemimde istihbarat birimleri tarafından bu konuyla ilgili bilgi intikal ettirilmedi. Durumu sonra öğrendim” dedi.

Hrant Dink’in katili Ogün Samast‘ın tahliye edilmesinin ardından yeniden gündeme gelen Hrant Dink suikastinde, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, cinayetin önlenebileceğini söyledi. 

Sözcü yazarı Saygı Öztürk’e konuşan Altay, şu ifadeleri kullandı:

“Emniyet müdürlüğüm dönemimde istihbarat tarafından bana bu konuyla ilgili hiçbir bilgi intikal ettirilmediğinden dolayı durumu ancak olay gerçekleştirilip, hakikatler ortaya çıktıktan sonra öğrendim. Ve bu durum mahkeme kayıtlarında da var. Hatta o dönemin istihbarat müdürü sorgusunda Tuncel’in bu konuyla ilgili getirdiği bilgilerin güvenilmez olduğunu, önemsemediklerini, bu yüzden bilgi vermeye gerek görmediklerini anlattı. Benim zamanında İstihbarat Şube’ye Faruk Sarı atanmıştı. Buna Hrant Dink’e suikast yapılacağına ilişkin bilgiyi vermeyen veya Erhan Tuncel’in beyanlarına inanmadığını ifade eden Faruk Sarı’ydı.

Dink’e suikast yapılacağı ihbarının yapıldığı dönemde Ramazan Akyürek Trabzon Emniyet Müdürü’ydü. Akyürek’in İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na atanması üzerine yerine Altay atanmıştı. İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç’in yerine Faruk Sarı getirilmişti. Akyürek ve Sarı, FETÖ soruşturmalarında hüküm giydiler.

Bu cinayet mutlaka önlenebilirdi. Olayın planlayıcılarından Yasin Hayal adlı kişinin Dink’i öldürmekle ilgili düşüncesinin olduğu ve bunu gerçekleştirebilmek için faaliyet yürüttüğü bilgisi emniyete ulaşmış. Bu bilgi emniyetin daire başkanlığına, İstanbul Emniyeti’ne bildirilmiş. Ancak sonraki süreçte ciddiyet ve hassasiyetle takip edilmemiş. Takip edilmiş olsaydı kesinlikle önlenirdi. İhmali görülen kamu görevlileri gerekli cezalara çarptırılmışlardır.” 

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI – Ya sev ya terk et: Dink dosyasına girmeyen, yüz çevrilen gerçekler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx