Gaziantep’te zayıflamak isteyen kişiler soluğu obezite kampında alıyor

Gaziantepli vatandaşların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi için Kasım 2020’den bu yana hizmet veren 27 obezite kampı düzenlendi. Bu bağlamda 795 vatandaşın, 5 gün süre ile boy, kilo ölçüleri ve kronik hastalıklarına göre beslenme programları hazırlandı. Spor etkinlikleriyle danışanların fiziksel açıdan kilo kaybına adapte edildiği bir haftalık süreç, psikolojik eğitimlerle de desteklendi. Bu sayede yüzde 3 ila 5 arasında değişen oranlar üzerinden toplamda bin 912 kilo kaybı sağlandı.

Kilo kaybının programlı ve planlı bir şekilde ilerlediği kampta, 3 yılda Büyükşehir Belediyesi GBB Sağlık ve Engelli Yaşlı Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı Doğru Beslenme ve Obezite ile Mücadele Birimi’nde görev yapan diyetisyenler ve psikologlar ile toplamda 33 bin 408 kişiye ücretsiz beslenme ve psikolojik danışmanlık hizmeti de verildi.

KAMPTA NELER YAPILIYOR?

Obezite kampına dahil olan vatandaşların ilk etapta boy, kilo ölçüleri alınıyor. Alanında uzman doktor ve diyetisyen ekip tarafından hastaların gün içerisinde ateş, nabız, tansiyon ve kan şekerleri düzenli olarak takip edilerek, beslenme programları hazırlanıyor.

Diyetisyenler, psikologlar, hemşireler ve spor koçları eşliğinde eğitimlerin verildiği kampta, danışanlar verilen günlük programların dışına çıkmadan yeterli su tüketerek beslenme programına uygun egzersizler gerçekleştiriyor.

Eğitimler çerçevesinde üyeler, sağlıklı beslenmeyi öğrenerek; porsiyon kontrolünü, yemekleri doğru pişirme tekniklerini, öğün düzenini ve sağlıklı besinleri yaşamlarına dahil ediyor. Günlük yapılan tansiyon ve açlık kan şekeri ölçümlerinin sonucunda sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin artması sayesinde danışanların ölçümlerinde gözle görülür düzelmeler elde ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx