Hizbullah, İsrail’e yeni saldırı düzenlediğini açıkladı

Lübnan’daki Hizbullah örgütü, dün öldürülen sivile karşılık olarak İsrail ordusuna yeni saldırı düzenlediğini duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Hizbullah, Lübnan’ın güneyinden sınırdaki İsrail’e ait askeri noktalara düzenlediği yeni saldırılar hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada, sınırdaki El-Abad askeri noktasına yakın bir bölgede dün aralarında gazetecilerin de olduğu 9 kişinin mahsur kalması, ardından Lübnanlı Abdullah Rabi’nin öldürülmesine karşılık İsrail’e saldırı düzenlendiği belirtildi.

İsrail’e ait Branit Askeri Üssü’nün güdümlü antitank füzesiyle direkt hedef alındığı aktarılan açıklamada, İsrail askerleri arasında ölü ve yaralılar olduğu iddia edildi.

İsrail, dün Lübnan topraklarında sınıra yakın bir noktada 6’sı gazeteci 9 kişinin bulunduğu yere ateş ederek çıkışlarına izin vermemişti.

Ardından Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü (UNIFIL) ve Lübnan ordusu iş birliği yaparak sınırda mahsur kalanları kurtarmış ancak 1 kişinin öldüğü belirtilmişti.

Filistin-İsrail çatışmasının yeniden başladığı 7 Ekim’den bir gün sonra,Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında çatışmalar çıkmış ve füze saldırıları düzenlenmişti. Çatışmalarda 12 Hizbullah üyesi, 2 İslami Cihad üyesi, 1’i gazeteci 3 sivil hayatını kaybetmişti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil yaşamını yitirmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx