İstanbul’da 65 yaş üstü ücretsiz toplu taşıma kalkacak mı? İETT’den 65 yaş üstü açıklaması

Özel halk otobüsleriyle belediyeler arasındaki seyahat hakkından yararlanan 65 yaş ve üzeri yaşlılar ile yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunan engelli vatandaşların ücretsiz taşınma tartışması devam ediyor.

Özel halk otobüsleri, Türkiye genelinde aralarında 65 yaş üstünün de bulunduğu 18 yolcu grubunun her ayın 1’i ile 4’ü arasında ücretsiz taşıma kararı almıştı.

Uygulamanın dün başlaması beklenirken süre 4 Kasım’a uzatıldı.

İETT’DEN AÇIKLAMA

“İstanbul’da 65 yaş üstü ücretsiz toplu taşıma kalkacak mı?” sorusuna ise İETT’den yanıt geldi.

Karar ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan İETT Genel Müdürü İrfan Demet, İstanbul’da 65 yaş ve üstü yolcuların ücretsiz taşınmaya devam edeceğini açıkladı.

Demet, şöyle dedi:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun ulaşım vizyonuyla uygulamaya koyduğumuz, Özel Taşımacılık İşletim Sistemi (ÖTİS) sayesinde, ücretsiz taşınan yolcuların maliyetleri İBB tarafından karşılanmakta olup; yolcularımıza ve halk otobüsü işletmecilerine mağduriyet yaşatılmamaktadır. Dolayısıyla; Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliğinin (TÖHOB), 4736 Sayılı Yasa Kapsamında ücretsiz taşınma imtiyazına sahip yolcu guruplarını; tüm illerde faaliyet gösteren halk otobüslerince taşımak istememelerine yönelik açıklama ve uygulamaları İstanbul’da uygulanmayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx