Trump Iowa’da ön seçimi kazandı, bir aday seçim yarışından çekildi

ABD’nin Iowa eyaletinde Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayları arasında yapılan ön seçimi, resmi olmayan sonuçlara göre eski başkan Donald Trump kazandı.

Reuters’ın aktardığına göre, Edison Research araştırma şirketinin verileri, oyların yüzde 95’inin sayıldığı eyalette, Trump’ın yüzde 51,1, Florida Valisi Ron DeSantis’in yüzde 21,2 ve ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’nin yüzde 19 oy aldığını ortaya koydu. Bu sonuçlar, Trump’ın Iowa’da en az 20 delegesi, Halye’nin yedi delegesi, DeSantis’in sekiz delegesi, yüzde 7,7 oy alan Vivek Ramaswamy’nin üç delegesi olacağına işaret ediyor.

RAMASWAMY, TRUMP LEHİNE SEÇİMDEN ÇEKİLDİ

Öte yandan, adaylardan Ramaswamy sonuçların belli olmasının ardından bir basın toplantısı düzenleyerek seçim yarışından çekildiğini ve Trump’a destek vereceğini açıkladı.

ABD’de bir sonraki ön seçimler 23 Ocak’ta New Hampshire eyaletinde yapılacak ve ön seçim süreci 8 Haziran’a kadar sürecek. Temmuz ve ağustos ayındaki parti kongrelerinde hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti başkanlık seçimleri için resmi adaylarını belirleyecek. Ülkede 5 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinde yarışı kazanacak aday 20 Ocak 2025’te koltuğuna oturacak.

TRUMP, YÜKSEK MAHKEME’YE İTİRAZDA BULUNMUŞTU

ABD’deki iki eyalet, daha önce aldığı iki ayrı kararda, Kongre baskını ve ilgili yargı süreçlerine işaret ederek eski başkan Donald Trump’ın ön seçimlere katılamayacağına hükmetmişti. Colorado ve Maine’de alınan bu kararların ardından Trump’ın avukatları Yüksek Mahkeme’ye itirazda bulunmuş, 27 eyaletteki başsavcılar da Yüksek Mahkeme’ye, Colorado’nun kararını reddetmesi talebiyle başvuru yapmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, 5 Ocak’ta ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın Colorado eyaletinde ön seçimlere katılmasını engelleyen eyalet kararına itiraz başvurusunu kabul etmişti. Mahkeme, davaya bakacağını açıklamıştı. Bu davanın sonucu, Trump’ın başkanlık ön seçimlerinde aday olup olamayacağını belirleyecek. Yüksek Mahkeme davayı şubat ayında gündemine alacak ve karar ulusal çapta uygulanacak. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx