TÜSİAD ve DİSK başkanları Erdal İnönü’yü anma konferansında buluşacaklar 

Ali Kemal Erdem’in özel haberi

Erdal İnönü, Kurtuluş Savaşı komutanlarından ve Türkiye cumhuriyetinin ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün oğlu olmanın dışında Türk siyasetine ve bilim hayatına damgasını vurmuş bir kişiydi.
Başarılı bir fizikçi olan Erdal İnönü, 12 Eylül 1980’den sonra siyasete atılarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin kuruluşunda önemli rol oynamış ve uzun yıllar başkanlığını yaptığı bu parti ile askeri darbenin ardından CHP’nin mirasına büyük ölçüde sahip çıkmıştı.

1991 ve 1995 yılları arasında DYP – SHP hükümetinde başbakan yardımcısı olarak görev yaptı.
Nezaketi, demokratlığı ve esprili kişiliği ile tanınan Erdal İnönü, yüzünden eksik etmediği gülümsemesi nedeniyle “Siyasetin gülen yüzü” olarak da anıldı.

Türk siyasetinde pek görülmeyen bir davranışla Ekim 1995’te mevcut görevlerini de bırakarak aktif siyasetten çekildi. Vefat ettiği 2007 yılına kadar da siyasetten uzak durdu.
Erdal İnönü, her yıl kurucusu olduğu TÜSES (Türkiye’nin Sosyal Ekonomik Araştırmalar Vakfı) tarafından düzenlenen etkinliklerle anılıyor.
TÜSES, bu yılda onun adına önemli isimlerin katılacağı bir anma konferansı düzenleyecek.

AYNI OTURUMDA KONUŞACAKLAR

11 Kasım 2023 Cumartesi günü İstanbul Maslak’ta bulunan Orjin İş Merkezi’nde yapılacak “Erdal İnönü’yü Anma Konferansı”nın konuşmacıları arasında TÜSİAD (Türkiye Sanayici İşadamları Derneği) Başkanı Orhan Turan ile DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Başkanı Arzu Çerkezoğlu da var.
Her iki isim de Ekonomi, Büyüme ve Sosyal Politikalar başlıklı birinci oturumda birlikte katılımcıların karşısına geçerek konuşmalarını yapacaklar.

DAHA ÖNCE DE DİSK’İ ZİAYRET ETMİŞTİ

TÜSİAD Başkanı Turan, 19 Ekim 2022 yılında TÜSİAD’ın Geleceği İnşa raporuyla ilgili olarak gerçekleştirdiği STK ziyaretleri kapsamında DİSK genel merkezini de ziyaret ederek Çerkezoğlu ile görüş alışverişinde bulunmuştu.

TÜSİAD ve DİSK başkanlarının ilk defa bir TÜSES etkinliğinde bir araya gelecekleri öğrenildi.

İMAMOĞLU DA KONUŞMACILAR ARASINDA

Anma konferansının diğer konuşmacıları arasında İnönü ailesi adına Hayri İnönü, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TÜSES Başkanı Celal Korkut Yıldırım, gazeteci Meliha Okur, Prof. Dr. Ayşe Buğra, Prof.Dr. Hayri Kozanoğlu, Prof. Dr. Şevket Pamuk, İNGEV Başkanı Vural Çakır, Prof. Dr. Nihal İncioğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, eski Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, kamuoyu araştırmacısı Bekir Ağırdır, Prof.Dr. Burhan Şenatalar, Prof. Dr. Mine Eder, Doç.Dr. Berk Esen ve Dr. Alper Yağcı da olacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx