Xiaomi’nin elektrikli aracı düşündüğümüzden erken gelecek

Xiaomi, ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Zaten neredeyse her sektörde varlık gösteren şirket, şimdi de elektrikli araç pazarını hedef alıyor. Birçoğunuzun bildiği gibi, bir süredir MS11 adında bir EV hakkında söylentiler dolaşıyor. Çin’de birçok ülkede olduğu gibi, çeşitli yasal prosedürler bulunmakta ve Xiaomi, EV’leri kendi başına üretebilmek için Pekin’den onay bekliyor. Bu arada, şirket araçlarını daha erken bir tarihte yola çıkarmak için ortaklıklar araştırıyor. İşte detaylar…

Son raporlara göre Xiaomi, Brilliance Auto, Chery ve Beijing Automotive Group dahil olmak üzere birkaç araç üreticisiyle görüşmeler yapıyor. Xiaomi’nin sonunda hangi şirketle ve hangi şartlarda ortaklık yapacağı belirsiz olsa da, elektrikli araç pazarına girmekte kararlı oldukları açık.

Xiaomi-Car adlı projede şirket, EV teknolojisine önemli yatırımlar yaptı ve EV projeleri için deneyimli bir mühendis ve yönetici ekibi getirdi. Xiaomi CEO’su Lei Jun, elektrikli araç girişimlerine yaklaşık 10 milyar dolar yatırım yapmayı taahhüt etti ve gelecek yıl ilk elektrikli arabalarını piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Xiaomi’nin elektrikli aracı düşündüğümüzden erken gelecek

Kurulu bir otomobil üreticisiyle ortaklık, Xiaomi’nin EV planlarını hızlandırmasına yardımcı olabilir. Xiaomi, otomobil üreticisinin üretim, tasarım ve tedarik zinciri yönetimi konusundaki uzmanlığından yararlanabilirken, otomobil üreticisi de Xiaomi’nin tüketici elektroniği ve yazılım geliştirme konusundaki uzmanlığından faydalanabilir.

Xiaomi’nin otomobil üreticileriyle olan görüşmelerinin herhangi somut ortaklıklara yol açıp açmayacağını görmek ilerleyen günlerde belli olacak. Ancak, Xiaomi’nin kurulu otomobil üreticileriyle görüşme halinde olduğu haberi, şirketin elektrikli araç pazarına girmekte ciddi olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx