Yılmaz Tunç: Sınavda ‘Erdoğan’ın kaç çocuğu vardır’ sorusu sorulmadı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bakanlıktaki yükselme sınavında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaç çocuğu vardır?” sorusunun sorulduğu iddiasını reddetti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Yılmaz Tunç, “Adalet Bakanlığımızın görevde yükselme sınavında ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaç çocuğu vardır? Hz. Muhammed’in çocuklarının isimleri nelerdir?’ sorularının sorulduğu iddiaları tamamen gerçek dışı ve büyük bir yalandır. Mülakatlarda bu yönde sorular kesinlikle sorulmamıştır. Bu iftirayı dillendirmek, siyaset malzemesi yapmak hiç kimseye yakışmaz. Yalan ve algılar üzerinden gündem oluşturmak ve dezenformasyondan medet ummak ahlaki değildir, siyasi etikle de bağdaşmaz” ifadelerini kullandı.

GÖKÇEN: 45 SANİYE SÜREN MÜLAKATLARDA BAŞARISIZ KARARI VERİLEN ADAYLARIN OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, 15 Nisan günü yaptığı açıklamada, kamu personel alımında mülakatların kaldırılması gerektiğini belirtmişti.

Gökçen, “Öğretmen atamasında mülakatta elenen onca başarılı genç, emeğinin karşılığını alamayacağı bir ülkede, boynu bükük yaşamak istemiyor. Adalet Bakanlığı’nın görevde yükselme sınavlarında da benzer bir hayal kırıklığı hakim olmuş durumda. Yazılı sınavda çok yüksek puan alan onlarca vatandaşımız bize ulaşarak mülakatta elendiklerini, olumsuz sonuçlanan bazı mülakatların 1 dakika kadar kısa sürdüğünü, bazı mülakatların ise iyi geçmesine rağmen sonucun hayal kırıklığı olduğunu ifade ediyorlar” demişti.

Gökçen, 1 Nisan’da sonuçları açıklanan Adalet Bakanlığı “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı”yla ilgili Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması istemiyle 4 Nisan’da TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vermişti.

Gökçen, Bakan Tunç’a şu soruları yöneltmişti:

-Basına yansıyan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı kapsamında gerçekleştirilen yazılı sınav veya sözlü mülakatlarda “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaç çocuğu vardır?” ve “Hz. Muhammed’in çocuklarının isimleri nelerdir?” sorularının sorulduğu iddiaları doğru mudur? Eğer iddialar doğru ise bu soruların yanıtlarının mesleğin gerektirdiği niteliklerle ilgisi nedir?

-Basına yansıyan yazı işleri müdürlüğü mülakat sonuçları henüz açıklanmadan kazanan adayların aranarak kazandıklarının haber verildiği iddiaları doğru mudur?

-Mülakatlar ne kadar sürmüştür? Basına yansıyan 45 saniye süren mülakatlar sonucu başarısız kararı verilen adayların olduğu iddiaları doğru mudur?

-Basına yansıyan 12-18 yıldır çalışmakta olan ve 80 üzeri puan alan katiplerin başarısız, 6-7 yıllık 70-72 puan arası alan katibin başarılı olduğu iddiası doğru mudur?

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx